Yiyeceklerin Bozulduğunu Nasıl Anlarız ?

0
444

Son Kullanma Tarihlerini Unutun

Yiyeceklerin ambalajlarında ki son kullanma tarihleri tahmini olarak verilmiş tarihlerdir. Yani aldığınız ürün, üzerinde yazan son kullanma tarihi gelmeden bozulabilir. Bu yazıda sizlere yiyeceklerin bozulduğunu anlamanın yolunu söylüyoruz.

1.Bozuk Yumurta Suda Yüzer

Yumurta kabukları çok az miktarda gözeneklidir. Yumurta eskidikçe, kabuk duvarıyla yumurta arasında hava kesecikleri oluşmaya başlar. Yumurtayı bir bardak suya koyduğunuzda yüzmesine sebep olacak kadar hava biriktiyse, büyük bir ihtimalle o yumurta bozulmuştur.

2.Bozulmuş Yoğurt Fazla Sulanır

Son kullanma tarihi geçmiş olan yoğurt çok fazla sulanır. Kapalı bir kapta sakladığınızda 2-3 hafta arasında taze kalabilir.Yoğurdun içinde bulunan canlı bakteriler doğal bir koruyucu görevi görüyorlar. Bu bakteriler ölmeye başlayınca yoğurta bozulmaya başlıyor. Yoğurdun yüzeyinde normalden fazla su birikiyorsa ve yoğurt küflenmeye başladıysa o yoğurdun son kullanma tarihi geçmiş demektir.

3.Çiğ Et Bozulduğunda Yapışkanlaşır

Buz dolabınızdaki etin kokusu tuhaf geliyorsa ve yapışkan bir kıvamı varsa eti çöpe atmanız en doğrusu. Çünkü büyük ihtimalle etinizin son kullanma tarihi geçmiş ve bozulmuştur.

4.Bozulmuş Balık Çok Ağır Kokar

Indian mackerel Rastrelliger kanagurta

Bozulmaya başlayan balık yapışkan bir dokuya sahip olur ve derisi de kayganlaşır. Ayrıca bozuluş balık normalden daha çok kokar.

5.Bozulan Sütün İçinde Tortular Oluşur.

Sütün bozulduğunu anlamak için kokusuna ve kıvamına bakmamız gerekiyor. Süt ürünlerindeki laktik asit bakteri üretmeye başladığında ekşi bir koku yayılır ve sütünüzün üzerinde tortular oluştuysa o süt bozulmuş demektir.

6.Bozulan Peynir Ekşi Süt Gibi Kokar

Konu peynir olunca dayanıklılık tamamen nem ile alakalı bir durum. Peynir ne kadar yumuşak ve nemliyse o kadar çabuk bozulur. Yumuşak peynirler küflendiği an atılmalıdır. Öte yandan sert peynirler yoğunlukları sayesinde çabuk bozulmazlar. Peynir de bir süt ürünü olduğu için sütteki bozulma durumu peynirde de olucaktır ve ağır bir koku yayar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz