Yabancı Sanılan Ama Aslında Türk Olan Markalar

0
460

Ürünlerini sık sık kullandığımız ve sürekli karşımıza çıkan ancak seçtikleri isimlerinden dolayı yabancı sandığımız ama öğrendiğinizde çok şaşıracağınız yerli firmalar.

MADO

İlk duyulduğunda yabancı bir firma sanılan MADO nun açılımı Maraş Dondurması olan bir Türk firmasıdır.

English Home

Ev tekstili ürünlerinde aklımıza gelen ilk markalardan olan English Home da bir Türk firması.İsminin çevirisinin İngiliz Evi olması, İngiliz sitili ev tarzını yansıtmayı amaçladıkları için.

Madame Coco

Bir diğer ev tekstil firması olan ve Fransız esintileri içeren Madame Coco da aslında bir Türk firması. Kurucusu olan İlhan Tanacı aynı zamanda English Home’un eski sahibi. İlhan Tanacı, tıpkı İngiliz ev stilini yansıtmak için English Home markasını oluşturduğu gibi Fransız tarzı bir hava vermek için de markasına Madame Coco ismini vermiş. Amacına da ulaşmış da,bir çok kişi  Madame Coco’yu Fransız bir marka zannediyor.

L’era Fresca

İsminden dolayı İtalyan bir marka sandığımız L’era Fresca, aslında has bir Türk markası. İtalyancada tazelik ve ferahlık anlamına gelen L’era Fresca’nın kuruluş hikayesi de oldukça ilginç. Sagra ve Tadelle’nin sahibiyken her şeyden vazgeçerek “L’era Fresca” markasıyla dondurmacılık yapmaya başlayan Ahmet ve Zafer Toksöz bu dondurmayı hayatımıza kazandırmış durumdalar.

Pastavilla

Pastavilla da isminden dolayı L’era Fresca gibi İtalyan markası sanılsa da o da bir Türk markası. Üstelik  1928’lere uzanan bir tarihi var. O zaman adı Kartal Makarnaları iken 1992’de Pastavilla adını alıyor ve bugünlere kadar geliyor bu güzel makarna markası.

DYO

Ünlü boya firması da diğer firmalar gibi isminden dolayı yabancı sanılan diyer bir marka. Ancak açılımını duyan, DYO’nun bir Türk firması olduğunu anlıyor. DYO, yani Durmuş Yaşar ve Oğulları! Kurucusu da tahmin edeceğiniz üzere Durmuş Yaşar.

Café Crown

Kahve zincirleri ve suda çözülebilir kahve markası olan Café Crown aslında Ülker çatısı altında bulunan yerli bir marka. İsminin yabancı olması sizi yanıltmasın.

BEYMEN

Kalitesi ve ürünlerinin fiyatları, isminin çağrıştırdıklarıyla birleştiğinde yabancı sanılan markalardan biri de Beymen. Ancak aslında ilk kurulduğu zamanlarda sadece erkek tüketicileri hedefledikleri için “bey” ve globalde de yer alabilsin diye “men” kelimeleri birleştirilip bu isim kullanılmış.

LC Waikiki

Küçükken o maymun logolu ürünlerini giyen çocukların zengin olduğunu düşündüğümüz LC Waikiki;  ismi itibariyle hep yabancı sanılsa da aslında durum öyle değil. İsmini Hawai’de bulunan Waikiki plajından ve Fransızca “arkadaşları” anlamına gelen “Les Copains”den alan marka 1997 yılında Fransızlardan alınarak bir Türk markası haline geldi.

Gratis

Önünde erkeklerin, içerideki eşlerini, sevgililerini ya da annelerini saatlerce beklediği Gratis de aslında Türk  bir marka. Latince ‘bedava’ anlamına gelen Gratis, kişisel bakım perakendeciliğine giren Demir Sabancı’nın bir girişimi.

Yu-Ma-Tu

Japon markası sandığımız Yu-Ma-Tu; uydu alıcısı üreten firma da bir Türk firması. Firma ismini Yusuf, Mahmut ve Tuncer kardeşlerin ilk hecelerinden alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz