Vecihi Hürkuş Kimdir?

0
548

Göklerdeki Kahraman Vecihi Hurkuş

6 Ocak 1896 tarihinde İstanbul’da doğdu. Daha 3 yaşındayken basını kaybeden Vecihi Hurkuş cocukluğunu akrabalarıyla birlikte geçirdi. Çocukluğunda babasının vefatı gibi zor zamanlar atlatıp yetişkin bir birey haline geldiğinde ise gönüllü olarak Balkan Harbine katıldı. Balkan Harbinden sonra İstanbul da çeşitli görevler aldı. Ancak onun hayallerinde hep bir tayyareci olmak vardı. 1914 yılında 1. Dünya Savaşına katıldı. Yaralanınca İstanbul’a dönerek Yeşilköy’deki Tayyare Mektebi’ne girerek pilot olarak mezun oldu.

Uçak Düşüren İlk Türk Tayyareci

Birinci Dünya Savaşı sırasında pilot brövesi alarak 7. Tayyare Bölüğü’nde Ruslara karşı harekata katılan Vecihi Hürkuş, başarılı keşif ve bombardıman uçuşları yapmış ve bu arada girdiği bir hava muharebesinde bir Rus uçağını düşürmüştür.

Vecihi Hurkuş düşürdüğü Rus uçağıyla uçak düşüren ilk Türk Tayyareci olmuştur.

Ruslara Esir Düştü

Savaş devam ederken yine bir keşif uçuşu sırasında Ruslar tarafından esir alındı.  Hazar Denizi’nin Azerbaycan kısmında bulunan Nargin Adası’nda tutsak edildi. Ancak bir süre sonra adadan yüzerek kaçmaşı başarmış ve yurda dönerek 1918 yılı yaz başında Yeşilköy’de  bulunan 9. Harp Tayyare Bölüğü’nde görev almıştır.

Milli Mücadelenin İlk ve Son Uçuşlarını Gerçekleştiren Pilot

9. Harp Tayyare Bölüğü’nde görevli iken bir av uçağı tasarımı yapan Vecihi Bey’in bu projesi Mondros Ateşkes Antlaşmasın’ın imzalanması ile yarım kalmıştır. Kurtuluş Savaşı’na katılan Vecihi Bey, özellikle İnönü ve Sakarya savaşı sırasında çok başarılı keşif ve destek uçuşları yaptığı gibi bir Yunan uçağını da düşürmüştür.

Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve son uçuşunu yapan pilottur. İzmir (Gaziemir – Seydiköy) hava meydanına ilk giren ve işgal eden kişi olur.

TBMM Taradından 3 kez Takdirname alan tek Kişi

Vecihi Hürkuş’a kırmızı şeritli İstiklal Madalyası verilmiştir. Ayrıca TBMM tarafından üç kez takdirname de verilmiştir. Vecihi Hürkuş, üç takdirname verilen tek kişidir.

Uçak Yapma Hayalleri

Savaştan sonra İzmir’de yeni tayyarecileri eğitmeye başlar. Edirne’ye yanlışlıkla inen bir yolcu uçağını almakla görevlendirilir. Hizmeti karşılığı uçağa “VECİHİ” adı verilince, uçak inşa etmek düşünceleri canlanır. İzmir Seydiköy Hava Mektebi’nde  uçak yapımı projesine devam eder. 1923’te ganimet olarak Yunanlardan ele geçen motorlardan yararlanarak ilk Türk uçağını imal eder.

28 Ocak 1925’te “VECİHİ K-VI”adını verdiği uçağını uçurur ancak ödül yerine onu ceza beklemektedir. Vecihi Hürkuş’un ödül beklerken ceza almasının sebebi, havacılıktan anlayan kimsenin olamamasıydı. İzin verecek merci olmadığı için, izinsiz havalanmış, bu yüzden de cezalandırılmıştır.

Daha sonra askeri havacılıktan ayrılarak uçak tasarımı ve yapımı çalışmalarına devam etmiştir. Havacılığa gönül veren Tayyareci Vecihi Hürkuş da sadece Türk havacılık tarihinin değil, belki de tüm Türkiye tarihinin en ilginç simalarından birisiydi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz