Türkiye’nin İlk Milli Havan Silah Sistemi “Alkar” Göreve Hazır

0
485

Bitirici Yok Edici

ASELSAN tarafından geliştirilen ve hem sabit tesislerde hem de farklı araçlarda kullanılabilen Milli Otomatik Havan Silahı  Alkar, kullanıcı birliğine ulaştı.

“Bitirici, yok edici” anlamına gelen ve  Alkar ismi verilen otomatik havan silah sistemi, kullanıcı personel tarafından yapılan atışlı gösterimde hedefleri tam isabetle yok etti.

Türkiye’nin savunma sanayindeki gelişimi hızla artıyor. Yerli ve milli savunma sanayi oluşturarak dışa bağımlılığını azaltmayı hedefleyen ülkemiz, bu amaçla her türlü savunma sanayi  ekipmanını kendisi üretiyor.

Mehmetçiğin Yeni Süngüsü

ASELSAN’ın yeni otomatik havan silahı Alkar’ı , BMC’nin çok amaçlı zırhlı aracı  olan Vuran’a entegre edilerek güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu. Alkar’a ”Mehmetçik’in yeni süngüsü” lakabı takılırken, 120 milimetrelik silah ASELSAN tarafından tamamen özgün olarak geliştirildi.

Kullanıcı eğitimleri tamamlanan Alkar, yapılan testleri başarıyla tamamladı.

Alkar, ilk milli otomatik havan silahı olarak tarihe geçti. Muadillerinden daha fazla atış sönümleyen havan silahı, 4×4 araçlar dahil pek çok araca entegre edilebiliyor. Alkar’ın yurtiçi ve yurtdışından yoğun talep görmesi bekleniyor. Dünya üzerinde araç üstü 120 milimetre havan silahı üretebilen firma sayısı pek de fazla değil. Bu anlamda ASELSAN önemli bir başarıya imza atmış durumda.

3 Normal Havan Silahı İle Aynı Etkiye Sahip

Menzili 1,5 km ile 8 km arasında değişen Alkar’ın atışa hazırlanması 1 dakikadan az, mevzi değiştirmesi ise 10 saniyenin altında sürüyor.

Alkar’ın mermisi namluya otomatik yüklenirken, gelişmiş hızlı ve hassas elektromekanik taret sistemli namlu 360 derece dönebiliyor. Böylece 3 normal havan silahı ile aynı etkiyi tek başına yapabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz