Tanrının Kırbacı Attila

0
489

Tanrının Kırbacı Attila

Avrupa Hun İmparatorluğunun hükümdarı Attila, 395-453 yılları arasında yaşamıştır. Babası, Muncuk Han’dır. Attila, babasının ölümünden sonra amcası Rua tarafından bulunmuş ve koruma altına alınmıştır. Amcası Rua’nın vefatı sonrası Attila ve kardeşi Bleda, Hun İmparatorluğu’nu birlikte yönetmeye başlamışlardır. Kardeşinin ölümünden sonra 445 yılında Attila tek başına Hun hükümdarı olmuştur. 

Tanrının Kırbacı

Attila, hükümdarlığı boyunca sürekli Batı ve Roma İmparatorluklarına karşı seferler düzenlemiştir. Orta Çağ batı kaynaklarında acımasızlığı ile ün salmıştır. Avrupa’da “Tanrının Kırbacı” olarak anılmaktadır.

Papaya Diz Çöktüren Adam

Kaynaklara göre, Batı Roma İmparatorluğu’na sefer düzenlerken Papa Büyük Leo’nun Attilanın çadırına gelerek diz çöküp, seferi durdurması için ona yalvardığı ve Attilanın da seferi durdurduğu söylenir..Bu olay nedeniyle, papanın diz çöktüğü tek insanın Attila olduğu anlatılmaktadır.

Bazı kaynaklara göre de Attila’nın papaya ayaklarını yıkattığı söylenir. Bu nedenle de papanın ritüellerinde ayak yıkama olayı bulunduğu söyleniyor.

Ölümü

Rivayetlere göre Attila, M.S 453 yılında son eşi İldiko tarafından zehirlenerek öldürülmüştür.
mezarının ve kılıcının yeri kesin olarak bilinmemektedir. Cenazesine katılanlar, mezarın yerinin bilinmemesi için öldürülmüştür.

Ancak mezarının Tuna Nehri’nin yatağının bir süreliğine değiştirilip hazineleriyle birlikte nehrin altına gömüldüğüne, daha sonra da nehir yatağının eski haline getirildiğine dair bir inanış vardır. Nehrin aşırı uzun olması ve birçok ülkeden geçtiği için bürokratik sorunlar çıkacağından kazı çalışması yapılamamaktadır.

Ölümünün ardından tartışılmaya devam edilen Attila, Avrupalılar tarafından barbar olarak görülse de, Macar halkı ve Türk tarihi açısından bir kahraman olarak nitelenmektedir.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz