Suya Batan Bir Arabadan Nasıl Kurtulunur ?

0
440

Trafik kazaları sonucunda araçların denize veya göllere düşmesi sonucunda insanlar araçtan nasıl çıkacaklarını bilmedikleri için nefessiz kalma sonucu hayatlarını kaybediyorlar.

Peki başımıza talihsiz olan bu durum geldiğinde ne yapmalıyız ?

Filmlerde mutlaka görmüşsünüzdür. İnsanlar arabaları ile suya düşer ve ne yapacaklarını bilemezler. Kapıyı açmaya çalışırlar ancak kapı sıkışmıştır.

Uzmanlara göre, batan bir araçtan çıkmanın en güvenli ve hızlı yolu önce emniyet kemerinizi çözmeniz, camı biraz açmanız ve o aralıktan çıkmanızdır. Çünkü arabanın batıp, kapının sıkışması saniyeler alacaktır.

Hemen Kapıya ve Cama Sarılmayın

Araç suya battığında hemen kapıyı ve camı açmaya çalışmayın. Önce sakin olun ve aracın içine yavaş yavaş su girmesi için camı biraz açın ve sakın çıkmaya çalışmayın. Suyun uygulayacağı basınçtan dolayı su size arabanın içine geri itecektir, bekleyin. Aracın içindeki su seviyesi biraz arttıktan sonra camdan dışarı çıkın. Ancak su seviyesine dikkat etmeniz gerekiyor. Su seviyesi kafanıza kadar geldiyse zaten nefessizlikten boğulursunuz.

Arabanın Camını Nasıl Açıcam ?

Yeni nesil araçlarda camlar otomatik açınıp kapanıyor. Camlar, eski model araçlardaki gibi bir kol sayesinde açılmıyor. Otomatik camlarda çalışmaz duruma gelirse aracınızdaki kafa dayamayı çıkardığınızda iki demir ucu sizin için bir imdat çekici olacaktır. Kafa dayama’nın demirleriyle camınızı kırıp araçtan çıkabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz