Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa Kimdir ?

0
462

Adına Mehter Marşı Bestelenen, Atatürk’ün örnek aldığım dediği komutan, Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa.

Tam adı Osman Nuri Paşa olan 1832 – 1900 yıllarında yaşamış Tokatlı bir Osmanlı Paşasıdır. Beşiktaş’taki Askerî Rüştiye’de ve Kuleli Askerî İdâdîsi’nde okudu. Kara Harp Okulu’nu yirmi yaşında ikincilikle bitirdi ve Harp Akademisine girdi. Kırım Savaşı’nın çıkması üzerine Tuna cephesine gönderildi ve artık bir subay olarak cepheden cepheye koşup vatanına hizmet etmeye başladı.Askerlik hayatı boyunca birçok savaşta başarılar sergilemiştir. Sultan II. Abdülhamit’in paşalarından olan Gazi Osman Paşa, özellikle Plevneyi kahramanca savunmasıyla bilinir.

Plevne Savunması

Osmanlı – Rus savaşı sırasında Ruslar 8 Temmuz 1877 de Plevneyi Osmanın elinden almak için kaleyi kuşattılar ve yaklaşık 250 bin askerle saldırdılar. Osman Paşa 60 bin kişilik ordusuyla Rusları bozguna uğrattı.

18 Temmuz 1877 de Ruslar 2. Saldırıyı gerçekleştirdi ancak 26 saatlik süren çarpışmada 2. Kez yenilgi aldılar.

3. saldırı için Rumenleri de ordusuna katan Ruslar 7-11 eylül tarihleri arasında 3. Saldırılarını gerçekleştirdiler ve yine bir başarı sağlayamadılar.

Ruslar üst üste yenilgi almalarına rağmen 13 eylül de kaleyi tekrar kuşattılar. Ancak kale de uzun süren bu kuşatma sırasında mühimmat ve yiyecek sıkıntısı çekmeye başlandı. Osman Paşa, ordusuyla huruç hareketi yapmaya karar verdi. (düşman kuşatmasını yararak dışarı çıkma) .

10 Aralık sabahı 40.000 kişiden oluşan ordusunu iki kısma ayıran Osman Paşa, Vid suyunu geçmeye çalıştığı sırada Rus-Rumen topçularının ateşi sonucu bir şarapnel parçasıyla yaralandı. Erkanıharp zabitlerinin yapılabilecek daha fazla bir şeyin olmadığını belirtmeleri üzerine de teslim olmak zorunda kaldı. Bir süre Bugot, Bükreş, Harkof ve Rusya’da esir hayatı yaşadı.

Rus Çarının Kılıcını Almayıp Nişan Takdığı Komutan

Rus Çarı, Osman Paşanın Plevneyi 145 gün boyunca kahramanca savunmasından dolayı kılıcını almamış ve kendisine çifte kartal nişanı verilmiştir.

Gazi Osman Paşa Bir Çok Yabancı Devlet Başkanları Tarafından da Nişan la Ödüllendirilmiştir.

Gazi Osman Paşa; yaverlik unvanı, mefharet, birinci rütbeden Mecidi ve imtiyaz nişanlarına ilave olarak papa da dahil kendisini takdir eden yabancı devlet başkanları ile hükümdarlar tarafından birinci rütbeden nişanlarla ödüllendirilmiştir.

Gazi Osman Paşa iyi derecede Arapça, biraz da Farsça ve Fransızca biliyordu. Ferik Neşet Paşa’nın kız kardeşi Fatma Zâtıgül Hanım’la yaptığı evlilikten Nureddin, Kamaleddin, Cemaleddin ve Hüseyin Abdulkadir isimli dört çocuğu olmuştur. Torunları halen İstanbul, Kahire ve Paris’te yaşamaktadır. Sultan II. Abdülhamit kendisini çok takdir ettiği için iki kızını Osman Paşa’nın iki oğluyla evlendirmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz