Nöbetçi Noterler Geliyor

0
530

Yeni Düzenleme İle Nöbetçi Noterler Geliyor.

Bildiğimiz üzere noterlerin hafta sonu kapalı olmasından dolayı noter işlemlerini yaptırmak için pazartesiyi beklemek gerekiyordu. Bu durum hem noterde iş yoğunluğu yaratan hem de yapmak istediğimiz işlemin süreçlerini uzatan bir durumdu.

Özellikle de 2.el otomobil sektörü noterlerin hafta sonu kapalı olması durumundan şikayetçiydi. Otomobil alım-satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi, yasal olarak noter onayıyla yapılıyor. Yasa dahilinde plaka değişikliği ve ruhsat işlemleri için de bu noterlere başvurulacak.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, nöbetçi noterlik sistemi geleceğini açıkladı.

2. el oto galeri işletenler ve  araç alıp satmak isteyenler genel olarak karardan memnun. Özellikle büyük şehirlerde galeri işleten şahıslar, şehir dışından gelen müşterileriyle de daha kolay ticaret yapma imkanı bulacaklar.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ‘ün Açıklaması ;

Vatandaşlarımız cumartesi notere gidebilecek, pazar notere gidebilecek. Nöbetçi eczane gibi nöbetçi noterlikte işlemini yapacak, tespitini yapacak, vekaletini verecek, sözleşmesini yapacak. Ticari, ekonomik, bireysel hayatta, araç alacak, satacak, ev alacak… Ne yapacaksa, bu anlamda hayatı kolaylaştıran iş ve işlemleri geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda hazırlıklarımızı noterlerimizle birlikte yapıyoruz. Çok yakın zamanda bu ve benzeri, yargının güçlenmesini sağlayacak, hakim savcılarımızın teminatını, bağımsızlığını, tarafsızlığını, avukatlarımızın savunma hakkını daha da güçlendirecek, vatandaşlarımızın hak arama yollarını daha da artıracak, hızlandıracak, adalete erişimi daha da güçlendirecek, yargıya güveni artıracak hedeflerimizi kamuoyuyla yakın zamanda paylaşacağız.” şeklindeydi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz