Mavi Balina

0
498

Mavi Balina

Uzun zamandır dünyanın ve ülkemizin de gündeminde olan mavi balina adlı oyun, internetteki kullanıcıları, özelliklede çocukları yavaş yavaş ölüme götürüyor.

Peki Nedir Bu Mavi Balina ?

Aslına bakarsak bir oyun. Ancak öyle herkesin Google a giripte bulabileceği bir oyun değil. Özel linkler ile kullanıcıya ulaşıyorlar. Özelliklede Rusyada yaygın kullanımda olan VK adlı sosyal medya sitesinde mavibalina tagiyle bir paylaşım yapıyorsunuz. Daha sonra mavi balinanın yöneticileri sizi buluyor ve “bu oyunu oynamak istediğine emin misin ?” sorusunu soruyorlar. Kabul ettikten sonra oyun başlıyor.

Yönetici size her gün görev veriyor ve sizden bunu yerine getirip fotoğraf veya video çekip kanıtlamanızı istiyor. Görevler sırasında size ölüm tarihinizi de söylüyorlar. Toplamda 50 görev bulunuyor. İlk görevler sosyal medya hesaplarında mavi balina resmi paylaşmak gibi basit şeyler. Daha sonra size korkunç görevler vermeye başlıyorlar.

Gece 4.20 de uyan ve yöneticiye ispatla,

Bütün gün korku filmi izle ve yöneticiye ispatla,

Bütün gün gerilim müzikleri dinle ve yöneticiye ispatla

Bütün gün kimseyle konuşma ve yöneticiye ispatla gibi.

Bu tarz görevlerle kullanıcının bilinç altına etki ediyorlar ve psikolojik olarak etki altına alıyorlar. Tabi bu sırada yöneticiyle iletişime geçtiğiniz sırada bilgisayarınıza bir trojen yüklüyorlar ve tüm bilgillerinize erişiyorlar. Özellikle de bilgisayarınız kamerasından görüntülerinizi kaydediyorlar. Tabi görevler bu sırada her gün devam ediyor.

İlerleyen Zamanlarda Zor ve Mide Bulandırıcı Görevler Başlıyor

Görevler ilerledikçe zorlukları ve mide bulandırıcı özellikleri artmaya devam ediyor.

Vücuduna jiletle mavi balina çiz, yöneticiye kanıtla

Vücuduna iğne batır, yöneticiye kanıtla,

Vücuduna jiletle kesik at, yöneticiye kanıtla gibi mide bulandırıcı görevler veriyorlar ve görevlerin yapılmaması durumunda ailene zarar veririz, görüntülerini yayarız tarzında tehdit ediyorlar.

Son olarak 50. göreve geldiğinizde de sizden intihar etmenizi istiyorlar. Yapmamanız durumunda yine sizi tehdit ediyorlar.

Bu tuzağa düşen kişiler genellikle çocuklar. Bu yüzden ebeveynler olarak çocuklarımızı bu oyuna karşı uyarmalıyız ve sürekli kontrol altında tutmalıyız. Çocukları bilgisayar/tablet başına bırakıp da internetin karanlık dünyasının çocuklarımıza zarar vermesini engellemeliyiz .

Ülkemizde polis, aileleri ve çocukları bu tarz tehlikeli oyunlara karşı bilinçlendirmek için sokaklara çıktı. Ev ev dolaşıp aileleri ve çocukları bilgilendiriyorlar. Siz de çevrenizdekileri bu tarz tehlikeli oyunlara karşı uyarın .

Unutmayınki hedef gençler. Bazı kişiler gençleri zehirleyip, öldürüp, yok edip, ülkelerini geliştirmesini engellemenin peşinde. Lütfen sizlerde ettafınizdakileri, özellikle de çocuklarınızı uyarın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz