We are social ve Hootsuit tarafından her yıl hazırlanan sosyal medya istatistikleri “Digital in 2018 in Western Asia” ismiyle yayınlandı.

81 milyon nüfusa sahip ülkemizde;

 • Nüfusun %67’sini oluşturan 54.3 milyon internet kullanıcısı
 • Nüfusun %51’ini oluşturan 51 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı
 • Nüfusun %54’ünü oluşturan 44 milyon aktif mobil sosyal medya kullanıcısı var.

Aslına bakarsak rakam gün geçtikçe artsa bile dijital platformlardan para kazanma hedefi içinde olan kurumlar/kişiler için tam performans göstermiyor.

Bu durumda iş E-ticaret sitelerine, bankalara ve bu sektörde barınan firmalara düşüyor. İnsanların bir bölümü internet kullanmasına rağmen kredi kartlarını internet bankacılığına açmıyor. Sebebi ise kart bilgilerinin çalınması ve ya buna benzer kaygılardan dolayı korkuyor olmaları.

Türkiye’deki yıllık dijital değişim istatistiklerine baktığımızda da;

 • İnternet kullanım istatistiklerinde, internet kullanıcılarının %13, yani 6 milyon kişi arttığını görüyoruz. (54.3 milyon internet kullanıcısı)
 • Aktif sosyal medya kullanıcı sayısının da 3 milyonluk bir artış gerçekleşmiş. (51 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı)
 • Aktif mobil sosyal medya kullanıcı sayısı ise %5’lik, yani 2 milyonluk bir artışla 44 milyona ulaştığını görüyoruz

Rakamların artışında gördüğümüz gibi çok hızlı olmayan fakat milyonluk artışlar var. Rakamın artması bana göre her zaman için iyi değil! Örneğin bebek ve çocuk yaşta teknoloji bağımlılığı bu rakamlara malesef dahil. Yani bizim için esas olan rakamın artması evet fakat, kontrol edilebilir düzeyde olması oldukça önemli.

Şimdi de 2018 yılında Türkiye’de elektronik cihaz kullanımına bakalım.

 • Yetişkin insanların %98’i cep telefonu kullanırken, bunların %77’si akıllı telefon kullanıyor.
 • Masaüstü bilgisayar veya laptop kullananların oranı %48 iken, tablet kullananların oranı %25
 • Neredeyse herkesin televizyonu var  oranı %99.
 • Giyilebilir teknoloji ürünleri kullananların oranı ise %9 olarak hesaplanmış.

Giyilebilir teknoloji ürünlerine alışmamız biraz zaman alacak olsa da artış olması güzel. Bir takım insanlar tarafından teknolojinin bu denli hayatımızın içinde olması konusunda şikayetleri var. İyi mi-kötü mü olduğu tartışmaya açıkken, kaçınılmaz olduğu gerçek.

Akıllı telefonların, bilgisayarların ve tabletlerin toplamından daha çok olması gayet normalken beni düşündüren gelişen teknoloji ile bilgisayarların fonksiyonel olarak akıllı telefonların yerini alabilecekler mi?


İnsanlar internette günde ortalama 7 saat geçiriyorlar. Peki bu kullanıcılarımız en çok nerelerde vakit harcıyorlar:

 • Günde ortalama 2 saat 48 dk sosyal medyada
 • Günde ortalama 2 saat 44 dk televizyon başında
 • Ve son olarak günde ortalama 1 saat 22 dk müzik dinleyerek

Rakamlar açıkça gösteriyor ki ortalama 7.30 saat aktif teknolojik cihazlarla etkileşim içerisindeyiz. Belirtmekte fayda var bu rakamlar arasında iş dünyasında kullanılan saatlere dahil değil! Dahil edildiğinde ise tahmin ediyorum ki sadece uykuya ayırdığımız süre zarfında bir saat aralığı ortaya çıkacaktır.

2. Türkiye’de İnternet Kullanım İstatistikleri 2018

Bir de hemen internet kullanım istatistiklerine kısaca bir bakalım.

Türkiye’de, nüfusun %67‘sine tekabül eden 54 Milyon internet kullanıcısı var ve bunların 51 Milyonu telefonlarından internete bağlanıyorlar. Muazzam bir rakam.

İnternete bağlanmak için kullanılan cihazlara baktığımızda, geçen yıl kadar büyük bir oran olmasa da mobil cihazların yükselişinin devam ettiğini görüyoruz.

İnternet kullanıcılarının %36′sı Masaüstü bilgisayar veya laptoplarından, %62’si mobil cihazlardan ve %3‘ü tabletlerinden internete bağlanıyorlar. Aslında internet kullanım istatistikleri cihazların aldığı paya değerlendirildiğinde geçen yıla göre çok da değişmemiş görünüyor.

3. Türkiye’de Sosyal Medya Kullanımı İstatistikleri 2018

Şimdi de Türkiye’deki sosyal medya kullanım istatistiklerine bakalım.

Rapora göre Türkiye’de toplam 51 milyon sosyal medya kullanıcısı var ve bu kullanıcıların 44 milyonu mobil cihazlar ile sosyal medyaya bağlanıyorlar. Görüldüğü gibi en aktif sosyal medya platformu Youtube. Onu hemen Facebook ve Instagram takip ediyor. Ardından Twitter ve Google+. 

Youtube bayrağı taşısa da Facebook ve FB Mesenger listede hala etkili. Reklam vermek için oldukça faydalı olan bu tablo doğru adımlarla olabildiğine hızlı büyüme sağlamanıza yardımcı olabilir. Snapchat’in bu denli düşüş yaşaması açıkçası beni üzdü bir zamanlar dilimizden düşmeyen uygulama Instagram’ın tek güncellemesiyle neredeyse kullanılmayan, unutulan bir uygulama haline geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz