Çin Seddi

0
546

Çin’in kuzey batısı boyunca uzanan dünyanın en uzun savunma duvarı olan “Çin Seddi” hakkında mini bilgiler.

Çin seddinin MÖ 221 yıllarında inşa edildiği söylenmekte. Uzunluğu 8850 km olarak bilinmektedir. Ancak 2012 yılında Çin Seddinin uzunluğunun devlet tarafından yapılan ölçümler sonucunda,
eski belirtilen uzunluğun yaklaşık 3 katı artarak 21 bin 196 km olarak belirlenmiştir.

Ayrıca Çin Seddi UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine girmiştir ve Dünyanın 7 Harikasından biri olarak tanımlanır.

Yapılma Amacı

Çin’in beylikler döneminde inşaatına başlanma sebebi, Çin’in çok fazla saldıraya maruz kalmasından kaynaklanıyor. Özellikle de Türk ve Moğol saldırılarıyla başa çıkmak için Çinliler bu uzun ve büyük duvarı inşaa etmişlerdir.

Ancak Dünyanın 7 harikasından biri olan bu devasa inşaatın yapılma amacında tarihçilerin farklı görüşleri vardır. İşte bunlardan bazıları.

  • Ülkenin sınırlarını korumak. Özellikle de Türk ve Moğol saldırılarına karşı.
  • Çin’in uzun savaşlar sonucunda yıktığı beyliklerin esir düşen yöneticilerini, sürgün ve ağır işlerde çalıştırarak  cezalandırmak.
  • Halkın ülkeden kaçışlarını önlemek.
  • Ülkenin dışa ve içe karşı tek çatı altında birleştiğini göstermek.

Çin Seddi Uzaydan Bile Görülüyor

Çin Seddi’nin uzaydan çıplak gözle bakıldığında bile görüldüğü hakkında uzun zamandır bir söylenti var. Ancak bu bilim insanlarının açıklamalarına göre tamamen saçmalık. Uzunluğu yaklaış 10 metre civarında olan bir yapı uzaydan çıplak gözle görülmez.

Çin Seddi Üzerinde Yaşananlar

Yüzyıllar boyunca Çin Seddi üzerinde binlerce savaş yaşanmıştır. Bu savaşların en sonuncusuda 1938 yılında ki Çin – Japonya savaşıdır.

Ayrıca el arabasının da Çin Seddinin inşaatı sırasında Çinliler tarafından bulunduğu söylenmektedir.

Çin Seddi inşaatı, dünyanın en çok işçi çalışan yapısı olduğu düşünülmekte. Çin Seddinin inşaatı sırasın 1 milyondan fazla insanın öldüğü düşünülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz