Bir Web Sitesine Sahip Olmak İçin Gerekenler

0
475

Bir web sitesine sahip olmak için gerekenler
Gelişen teknoloji biz kullanıcıları hızlı bir şekilde internet ortamına itti. İnternet üzerindeki her konuda bir web sitesi var. Blog siteleri, sosyal içerik siteleri, alış veriş yaptığımız e-ticaret siteleri, firmaların tanıtımlarını yaptığı kurumsal siteler vs.
Belki siz de kendinize bir web sitesi açmayı düşünmüşsünüzdür. Peki bir web sitesi için nelere sahip olmak gerekir.

Öncelikle belirtmeliyimki bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız bir miktar para harcamak zorundasınız. Yani bedavaya hiç bir şey elde edemezsiniz. Şuan piyasada çok fazla web sitesi yapan firmalar var. Bu firmalar size istediğiniz özelliklere sahip bir web sitesi kurabilir ama ödeyeceğiniz para fazla olur. Eğer sitenizi kendiniz yaparsanız harcıyacağınız para o kadar az olur ama harcayacağınız zaman ve emek de bi o kadar fazla olur.

Diyelimki kendiniz bir web sitesi yapmaya karar verdiniz. İşte gerekenler.


Alan Adı ( Domain ):

Bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız ilk önce alan adı (domain) alarak işe başlayabilirsiniz.
Alan adı, kullanıcıların sizi internette bulacağı isminizdir. Örneğin “bilgisahnesi.com”gibi. Alan adınız benzersizdir. Yani sizin aldığınız adı bir başkası alamaz.
Bu alan adlarının fiyatları her firmada sabitlik gösterir. Yıllık 9-10 dolar +kdv tarzında bir ücretle sahip olabilirsiniz.

Hosting:
Hosting ise web sitenizin dosyalarını barındıracağınız bir alan . İnternet ortamındaki harddisk gibi düşünebilirsiniz. Hostingler barındırma gücüne göre değişik fiyatlar gösterir. Her firmada farklı fiyatlarda farklı özelliklere sahip hosting bulabilirsiniz. Hosting alırken sitenize ve bütçenize göre bir seçim yapmanız gerekiyor. Fiyatları detaylı bir şekilde araştırarak bütçenize uygun olan bir hosting alabilirsiniz. Benim bu konuda söyleceğim ise bütçenizi düşük tutup yetesiz bir hosting almayın.

Kodlama Bilmeye Gerek Var mı?

Web sitenizin nasıl görünmesini istediğiniz şekilde bir temaya ihtiyacınız var. Burda 2 seçenek karşımıza çıkıyor. Kodlama bilgimizle temayı kendimiz mi tasarlıycaz yoksa hazır tema mı satın alıcaz.

Gelelim kodlana bilgisine. Temel bir web sitesine sahip olmak için iyi derece html ve css bilmeniz gerekiyor. Eğer daha profesyonel siteler istiyorsanız php ve sql öğrenmeniz gerekiyor. Kodlama bilginizle derleyici programlar kullanıp yada bir not defterinde web sitenizi yazmaya başlayabilirsiniz.

Peki kodlamaya gerek duymadan nasıl web sitesine sahip olurum.
Burda wordpress alt yapısını kullanmanız gerekiyor. WordPress ücretsiz bir şekilde size kontrol paneli hizmeti sunuyor.
İnternetten lisanslı bir tema satı almanız gerekiyor. Bu temanın özelliklerine göre değişiklik gösterir. https://themeforest.net/ adresinde binlerce tema bulabilirsiniz. Burdan kendinize en uygun temayı bulup satın alabilirsiniz. Temaların fiyatları çok değişiklik gösteriyor ortalama 50-60 dolara kaliteli bir tema bulabilirsiniz. Açıkcası ben de bu yöntemi tercih ediyorum. 1-2 ay tasarımla uğraşıp zaman harcamak yerine themeforest den bir tema satın alıyorum daha sonra Bu temaya kendime göre istediğim özelliklerde tasarlıyorum.

WordPress:

Alan adınızı,hostinginizi ve temanızı aldıktan sonra yapmanız gereken internetten wordpress in sitesine girip wordpress dosyasını indirmek.

Daha sonra hostinginiz üzerinden cpanel yardımıyla yada ftp kullanarak wordpress dosyalarını ve temanızın dosyalarını sitenize yükleyip, wordpressşn kurulumunu yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz