2. El Araba Alanlar Dikkat Etmeli

0
489
ucuz araba

2. El Araba Alıcak Olanların Dikkat Etmesi Gereken Bazı Esaslar

Artan döviz kurları ve vergiler 2. El otomobil piyasasınıda büyük ölçüde etkilemiş durumda. Bu durum 3-4 yıldır maalesef araba almak isteyenlerin canını sıkıyor. 3-4 yıl öncesinde 30bin₺ gibi rakamlara düzgün 2. El araçlar bulabiliyordunuz. Ancak bugünlerde aynı ayardaki araçlar 50-60bin₺ civarlarına ulaştı. Tabi sadece araç fiyatlarının artmasının yanı sıra yakıt fiyatıda bir hayli arttı. Motorinle benzin arasındaki farkların azalması da dizel arabaların avantajını ortadan kaldırdı.
Yani artık 2. El araç alırken hem ucuz olmasını hem de yakıt tüketiminin az olmasını istiyoruz.

Bu durumda şunlara dikkat etmemiz gerekiyor.

1 – Alacağımız arabayı ne sıklıkta kullanacağız.
Bu çok önemli bir durum. Bildiğimiz üzere dizel modeller benzinli modellere göre biraz daha pahalı oluyor. Eğer alacağımız arabayı sadece hafta sonları gezmek için alıyorsak benzinli bir araba almak uzun vadede avantajlı olucaktır. Anca her gün düzenli olarak kullanıcaksak min. günlük 50-60km yol kat ediceksek dizel bir araç almak bize uzun vadede yararlı olucaktır.

2- Yakıt tüketiminin az olması için üst modellere yönelin.
Yakıt tüketiminin az olması için üst modellere yönelmenizi tavsiye ederim. Gelişen teknolojiyle yeni model araçların özelliklede 2012-2013 sonrasında çıkan araçların yakıt tüketimleri eski modellere göre biraz daha düşük oluyor. Tabi alacağımız arabayı ne sıklıkla kullanacağımız bu seçimi yaparken de önemli bir faktör.

3- Otomatik/manuel şanzıman
Bütçenizi olabildiğince düşük tutmak istiyorsanız manuel araçlara yönelmenizi tavsiye ederim.
Ama dediğim gibi üst model bir araç alacaksanız teknolojinin gelişmesi otomatik şanzımanların daha az yakıt harcamasında da etkili oldu. Özellikle de DSG şanzımanlı araçlara yönelmenizi tavsiye ederim.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz