1 Nisan Şaka Günü Nedir ?

0
460

Neredeyse tüm dünyanın bildiği 1Nisan Şaka Günü, günümüzde insanların birbirine yaptıkları şakalarla meşhur bir gündür. Öyle ki zaman zaman dozunun kaçıp tatsız sonuçlanan bazı şakalarda oldu.

1Nisan’ın Şaka Günü olması ile ilgili bir çok rivayet bulunuyor.

Peki 1 Nisanın hikayesi ne ve nasıl ortaya çıkmış ?

Rivayete göre  1564’te Fransa Kralı IX. Charles, o tarihlerde yılbaşı tarihini 1 Nisan’dan 1 Ocak’a aldırır. 1 Nisan’ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir ve bu karardan haberi olmayanları ise ‘Nisan aptalları’ (April Fool’s) olarak adlandırırlar. Günün adı da bu şekilde April Fool’s Day (1 Nisan Aptallar Günü) olarak kalır.

Bazı kaynaklara göre ise 1 Nisan aslında hile günüdür. Bu güne bu adın verilmesi ise Haçlı Ordusu’nun Gırnata kuşatmasından kaynaklanmaktadır. İspanya’daki Endülüs Müslümanlarını kuşatan haçlılar, savaşı kazanmak için çeşitli taktikler dener. Denenen bu taktiklerden bir tanesi de Haçlı Ordusu Komutanının kalenin önüne gidip, elindeki İncil’i işaret ederek “Şu kitabın üzerine yemin ederim ki teslim olursanız size bir şey yapmayacağım” der. Bunun üzerine Endülüs Müslümanları, canlarına bir zarar gelmemesi için kaleyi teslim eder.

1 Nisan sabahında haçlı komutanı esirleri öldürün emrini verdiğinde, Müslümanlar “Yemin etmiştiniz” der. Komutan ise (bazı rivayetlere göre) “Sözüm dün için geçerliydi” (bazı rivayetlere göre de) “Şaka Yaptım” diye cevap verir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz